Fabrika ve Bina yıkımı – 0535 712 20 82

0

Fabrika ve Bina yıkımı

Can yapı İnşaat Hafriyat San. ve Tic Ltd. Sti.

Fabrika ve Bina yıkımlarınız için Firmamızı haftanın her günü arayıp bilgi alabilirisiniz.

Caner Aslan: 0535 712 20 82

İlker Caddesi Caner Ap. No:44 Dikmen – Çankaya ANKARA 06450
Tel: 0 (312) 482 05 09
[email protected]
FAX: 0 (312) 480 65 02

Pek çok bina; Kentsel dönüşüm projeleri, kullanım ömürlerini tamamlamaları, deprem, sel baskını vb. özel durumlar nedeni ile hasarlı olmaları gibi farklı nedenlerle yıkım prosedürüne maruz kalabilmektedir.

Yenilenmesi gereken ya da ömrünü tamamlayarak yıkılmasına karar verilen; fabrika, bina, şantiye, tesis, ambar, depo gibi betonarme çalışma ve yerleşim birimlerinin demontajı, hurda sökümü, fabrika söküm işleri, çelik kontrüksiyon sökümü, bina söküm işleri, konusu ile ilgili uzman firmalar tarafından prosedürün büyüklüğüne göre planlanarak, profesyonel ekip ve makul yöntem ekipmanlar ile en kısa zamanda ve güvenilir bir biçimde tamamlanmaktadır.

Fabrika Yıkımı
Statik Hesaplama Neden Önemli?

Sebebi ne olursa olsun, yıkma kararı alınan bir binanın hangi amaçla inşa edildiği ve nasıl kullanıldığı, yıkım planlaması yapılırken dikkate alıması gereken önemli bir noktadır. Yıkım firmaları tarafından, inşaat mühendisliğinin temeli olan statik hesaplamaların tam yapılması, yanlış bir yıkım planının uygulanmasına ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmasına mani olacaktır.

Bir binanın statiği; binanın dış faktörler ve bilhassa fabrika binalarındaki gibi makinelerin kullanımıyla ortaya çıkan zorlayıcı faktörlerden meydana gelen kuvvetlere karşı dayanıklılık hesabıdır. Bu nedenle, yıkım kararı verilen bir fabrika binasında, faaliyeti boyunca hangi makinelerin kullanıldığı, binanın statiğine verilen zararı hesaplamada önem taşımaktradır. Sonuç olarak bir fabrika yıkım ile konut amaçlı kullanılan bir binayı yıkmak aynı iş değildir. Farklı çalışmalar ve uzmanlıklar gerektirmektedir.

15873154_1728721430774896_4852300597299434786_n
Kentsel Dönüşüm Rekabeti Arttırıyor

Fabrika yıkım ve söküm konusu ile ilgili şehirsel dönüşüm ile birlikte artan yoğunluk ve iş istekleri firmaların rekabetini arttırmaktadır. Sadece fiyat politikası ile değil, sundukları hizmetin kalitesi ve güvenilirği, temiz çalışma koşulları ve çevreye duyarlılık noktaları şeklinde de, firmalar arasında tercih öğeleri sıralanmaktadır.

Tüm bu nedenler ve yıkımı gerçekleşecek binanın durumu, büyüklüğü, risk etkenlerine göre fabrika yıkım fiyatları değişiklik gösterebilmektedir.

Bina yıkımı

Genişleyen Şehirler Yıkımların Ana Sebebi

Kurulum aşamalarında kent merkezlerinin ve yerleşim yerlerinin uzağına konumlandırılarak faaliyet gösteren fabrikaların çevresi, yerleşim alanlarının genişlemesi ile konutlarla dolmaya başlamıştır. Bu haldeki birçok fabrika üretim faaliyetlerine devam edememektedir ve farklı bölgelere taşınması ihtiyacı doğmaktadır. Bazı fabrika binaları için ise yılların getirdiği yıpranma nedeniyle ya da kullanım ömürlerini tamamladığı için yıkım kararı verilebilmektedir. Uzman ve eğitimli çalışanları ile birçok fabrika yıkım firması, yıkım ve fabrika söküm prosedürlerinde hizmet vermektedir.

Gelişen teknoloji ve değişen dünyanın gerekliliği olarak köklü fabrikaların, üretimlerinde daha yeni ve güvenilir makinalarla hizmetlerine devam etmeleri için de fabrika söküm, makine söküm işleri yapan firmalarla çalışmaktadır. Bina yıkımı haricinde bu firmalar; kısmi yıkım, kolon kesme, duvar yıkımı, İçten yıkma, temel kırma prosedürlerini yapmaktadır. Kısmi yıkım prosedürleri genelde ,kompresör ve hilti ile yapılmaktadır.

İş Ve Çevre Güvenliği Firma Güvenilirliğini Arttırıyor

Fabrika yıkım firmaları, söküm ve yıkım faaliyetlerine başlamadan önce, fabrikanın oturtulduğu zeminin incelenmesi işi uzman kişilerce yapılmalıdır. Daha sonra, binanın inşaat esasları ve dizaynı ile ilgili yeterli bilgi toplanarak planlamaya başlanır. Yıkım çalışmaları başlamadan önce iş ve işçi güvenilirği ile çevre korunmasına yönelik tüm riskler değerlendirilmeli ve gerekli tedbirler planlamaya alınmalıdır.

Sadece konutların değil, kullanım ömürleri sonuçlanmış fabrika binaları ve üretim tesislerinin yıkım ve hafriyat prosedürlerinin etkin kabul edilebilmesi için, doğru planlama kadar, insan ve çevreye yönelik koruma çalışmalarının da tam yapılması gerekir. Başarılı bir yıkım ve hafriyat işi; hızlı, kaliteli ve güvenilir bir biçimde sonuçlandırılmalıdır.

Binalarda Yıkım Teknikleri

Yıkılacak binanın özelliklerine göre; kontrollü patlatmalı yıkım yöntemi, ekskavatörle yıkım yöntemi, uzun erişimli yıkım makinesi ile yıkım yöntemi , kat eksiltme sistemiyle yıkım yöntemi gibi farklı teknikler, tecrübeli çalışanlardan oluşan kadrolarla yönetilmeli ve uygulanmalıdır.

Fabrika yıkım ve bina yıkım işleri sırasında, çevredeki ayakta kalan binaların statik dengesinin bozulmaması ve olası plansız göçmelerin önüne geçilebilmesi için, gerekli görülmesi halinde yıkım sürecinde geçici güçlendirme çalışmaları yapılması zorunludur.

Niteliği farketmeksizin birçok bina yıkımı tam bir ekip çalışması gerektirir. Konusunda uzman ve gerekli eğitimleri almış; işçi, mühendis, müdür hatta işveren de dahil herkes işininin gerekliliğini tam anlamıyla ve ciddiyetle yerine getirmelidir. Özellikle yakınında yerleşim birimleri olan bina yıkım işlerinde, yalnızca çalışanların değil çevre halkının güvenilirği de ekibin özverili çalışmasına bağlıdır. Bu nedenle yıkım ve bina söküm firmaları iş güvenliğine oldukça önem vermektedir.

İşveren ve Firma İçin Kanuni Yükümlülükler

Bina yıkım işleri yapan firmalar, Çalışma Bakanlığı’nın mevzuatlarında belirtilen gerekli güvenlik tedbirlerini almak yükümlülüğünü taşımaktadır. Bina yıkım prosedüründe sorumluluk ve yükümlülük firmalara ait olsa da bina sahiplerinin de riskli olduğu belirleme edilen ve itiraz süreci sonunda bu durumu netleşen binaları yıktırmaları konusunda kanunen emredici hüküm bulunmaktadır.

Riskli binaların yıkım prosedürlerinin başlatılabilmesi için bina sahiplerinin yıkım ruhsatı müracaatsunda bulunması gereklidir. boş Bina yıkım ruhsatı alınabilmesi için müracaat öncesinde binanın tamamıyla boş olması gereklidir. Gerekli belge ve evraklar hazırlanarak, istekçe ile bağlı bulunulan belediyenin ilgili birimine müracaat yapılır.

ankara yıkımcı firmaları ankara yıkımcılar sitesi ankara yıkımcıları ankara yıkımcısı ankara bina yıkımcıları ankaradaki yıkımcılar