0

Antik tiyatro için engel olan 4 katlı otel yıkıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ulus’ta, Roma döneminden kalma tarihi antik tiyatronun bulunduğu alandaki son metruk binayı yıktı.   

ankara

Ulus Bent Deresi’nde tarihi 5 bin kişilik Roma AntikTiyatrosu’nu ortaya çıkarma doğrultusundaki çalışmalar sürüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda, Antik Tiyatro’nun bulunduğu 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen bölgedeki salaş ve metruk yapıları bir bir ortadan kaldırdı. Alandaki son yapı olan ve uzun süredir mahkeme süreci nedeniyle yıkılamayan 4 katlı Antalya Otel de dün gece yıkıldı.

1. DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANI

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Akar Pınar Üstün, daha önce, bölgedeki tarihin üstünü kapatan salaş ve metruk haldeki, 6 binayı ve 10 üzerindeki metruk yapıyı tarihi binalara ve çevreye zarar vermeden, özenli ve profesyonel şekilde yıktıklarını hatırlattı. Üstün, “Daire Başkanlığımız tarafından gerçekleştirilen her yıkımın ardından, antik tiyatromuz biraz daha ortaya çıkıyor” dedi.

TARİHİ ÖRTEN SON YAPI ORTADAN KALDIRILDI

Bölgeyi örten son yapı olan Antalya Otel’in yıkılmasının da bu açıdan son derece önemli olduğunu bildiren Üstün, “Tarihin üzerine kurulan ve yıllar içinde iyice metruk ve çirkin bir görüntüye yol açan son bina olan 4 katlı Antalya Otel’in yıkımı için uzun mücadele verildi. Mahkeme süreci nedeniyle yıkamadığımız bu salaş yapıyı, Bakanlar Kurulu ve mahkemenin ilgili kararları doğrultusunda acele kamulaştırma ve el koyma işleminin ardından ortadan kaldırdık” diye konuştu.